wtorek, 28 czerwca, 2022

Od poniedziałku utrudnienia na Zabrskiej

0

Tramwaje z Gliwic zniknęły w 2009 roku. Oznacza to, że osoby urodzone w tamtym czasie będą obchodzić wkrótce 12 urodziny. I choć Tramwajów już nie pamiętają, to wciąż na drodze pozostaje relikt w postaci torowiska. Te wciąż leżą na ul. Zabrskiej, która od poniedziałku 25 stycznia będzie remontowana.  

Z tego powodu zamknięte zostanie skrzyżowanie ulic: Błogosławionego Czesława, Hutniczej i Zabrskiej do wiaduktu nad torami kolejowymi. Tak jak w przypadku realizacji prac w I etapie remontu ul. Zabrskiej, tak i teraz roboty rozpoczną się od demontażu torowiska i wymiany infrastruktury podziemnej.

O utrudnieniach informują policjanci i proszą o  zwracanie uwagi na znaki. Objazd poprowadzony zostanie ulicami: Jagiellońską, Hlubka, Piwną, Traugutta i Dąbrowskiego.

Na czas robót wprowadzone zostaną także dodatkowe zmiany w organizacji ruchu na ulicach przyległych do remontowanego odcinka: od ul. Błogosławionego Czesława od ul. Zabrskiej do ul. Paulińskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Ul. Paulińska do ul. Franciszkańskiej stanie się drogą jednokierunkową.

Ruch pieszych zostanie utrzymany tylko jedną stroną wiaduktu. Przystanki autobusowe linii A4 zostaną przeniesione na ul. Franciszkańską i Jagiellońską.

Koniec prac planowany jest na ostatnie tygodnie czerwca bieżącego roku. 

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Czy gliwiczanie zaszczepią się przeciw COVID-19?

0

Ponad 67% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. To o 25% więcej, niż w listopadzie. Jak sytuacja wygląda w Gliwicach? Co na temat szczepień sądzą Gliwiczanie? Czy przyjmą szczepionkę w pierwszym możliwym terminie? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy na gliwickim rynku.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Remont ul. Rodzinnej i Tuwima w Łabędach przebiega zgodnie z planem

0

Wymiana nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów do posesji – to tylko niektóre z prac remontowych, trwających na ul. Rodzinnej i Tuwima w Gliwicach – Łabędach.

Zmian mieszkańcy dzielnicy doczekają się także na odcinku między ul. Przyszowską a Róży Luksemburg, gdzie powstanie wyniesione skrzyżowanie. Jego zadaniem będzie uspokojenie ruchu i spowolnienie przejeżdżających tamtędy pojazdów. Z kolei na ul. Tuwima rolę tę spełnią progi zwalniające.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich – prace remontowe na obu ulicach przebiegają zgodnie z planem. Bieżące remonty mają się zakończyć w I połowie listopada tego roku.

Wywiad o wampirach

0

To pierwsze w Polsce tego typu badania, w których zaawansowana diagnostyka stomatologiczna może pomóc w badaniu przeszłości na podstawie kości tzw. wampirów znalezionych na cmentarzysku, podczas budowy DTŚ w Gliwicach

Trwają badania czaszek znalezionych na cmentarzysku przypadkowo odkryte w Gliwicach, podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej. To jedno z najgłośniejszych w ostatnich latach znalezisk archeologicznych w Polsce. Na cmentarzysku znaleziono nietypowe groby, które nosiły znamiona pochówku antywampirycznego – umieszczono ich głowy między nogami.
Na jakie pytania mogą odpowiedzieć badania rozpoczęte 14 czerwca w ramach projektu popularno-naukowego 'Dentyści dla Nauki”?

Mówiła Monika Michnik, kierowniczka działu archeologii z Muzeum w Gliwicach.
Specjaliści bedą równiez w stanie określić, czy badane osoby były narażone na stres

Piesi dziękują mrówkom za zielone światło. Takie rzeczy na skrzyżowaniu Nowy Świat z Zygmunta Starego

0

Mrówki znane są ze swojej pracowitości, gliwicccy piesi poznali te owady teraz z innej pomocnej strony. Mrówcza rodzina znalazła schronienie na sygnalizacji świetlnej – na skrzyżowaniu ulicy Nowy Świat z Zygmunta Starego na miejscu był nasz reporter Wojciech Pajdzik.

Mrówki wybrały sobie drogę z dołu do góry. Nie wiem czy mogą sobie zrobić gniazdo w górze, ale ich droga przejścia prowadzi często przez guzik, który jest bardzo czuły, jak pewnie się państwo domyślacie. No i pracują jakby na naszą korzyść, bo nie musimy czekać na zielone. Znowu się włączyło! Ogólnie bardzo ciekawa sprawa…

Ranking Szkół Wyższych. Jak wypadła gliwicka Politechnika?

0
politechnika śląska

Politechnika Śląska to najlepsza uczelnia w województwie, za to Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach są najsłabsze w kraju w swoich kategoriach. Tak wynika z Rankingu Szkół Wyższych 'Perspektywy 2022′.

Ranking Szkół Wyższych publikowany co roku przez Fundację Edukacyjną 'Perspektywy’ to ranking uczelni w Polsce, doceniany przez międzynarodowe środowisko akademickie. Według tych kryteriów najlepszą uczelnią z województwa śląskiego okazała się Politechnika Śląska, która w ogólnopolskim rankingu uczelni akademickich utrzymała 13. miejsce (w kategorii uczelni technicznych jest szósta w Polsce).

Rzecznik o porozumieniu ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie lokali i działek w Sośnicy i Ligocie Zabrskiej

0

Jak zauważyli radni Łukasz Chmielewski, Adam Michczyński i Tomasz Tylutko radni PiS w raporcie o stanie miasta Gliwice jest wskazane, iż w Gliwicach odpięciu występuje wyższy „odpływ” ludności z Gliwic, w stosunku do osób napływających. Sytuacja ta powoduje ujemne saldo migracji. O metodach walki z tą tendencją mówił Łukasz Oryszczak, rzecznik Prezydenta Gliwic

Proces depopulacji pogarsza strukturę demograficzną. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, więc lokalne społeczności starzeją się. Taki region przestaje być atrakcyjny dla przedsiębiorców. Ciężko bowiem znaleźć w nim osoby chętne do pracy, zaś popyt na produkowane towary i oferowane usługi jest niski.

Portal polskawliczbach.pl opracował dane dotyczące odpływu ludności z miast w okresie ostatnich 19 lat. W tym czasie w Gliwicach ubyło ponad 13% mieszkańców.

W zeszłym roku Zabrze zanotowało największy spadek liczby ludności wśród miast na prawach powiatu w woj. śląskim. Ale źle jest nie tylko w Zabrzu. Z 19 miast naszego regionu tylko Żory zanotowały przyrost o prawie 250 osób. Pozostałe 18 miast straciło mieszkańców

Natomiast w zeszłym roku w Gliwicach populacja zmniejszyła się 600 osób. Średni wiek mieszkańców Gliwic wynosi 44 lata i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców województwa śląskiego oraz nieznacznie wyższy od średniego wieku mieszkańców całej Polski.

20-lecie GUKS Carbo. Henryk Wilk, wiceprezes stowarzyszenia zaprasza na obchody

0
fot. GUKS Carbo

Wychowankowie i zawodnicy GUKS Carbo sięgali i sięgają po najwyższe medale, jest jeszcze apetyt na medal olimpijskich – o przeszłości i przyszłości na antenie Radia i Telewizji IMPERIUM mówił Henryk Wilk, założyciel klubu, obecnie wiceprezes stowarzyszenia, które zostało założone 8 lipca 2002 roku. Obchody odbędą się sobotę, 25 czerwca. Na hali sportowej przy ulicy Jasnej 31 w Gliwicach zaplanowano od godziny 17 moc atrakcji.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Ostatnia prosta przed wakacjami. Dla dyrektorów oznacza to kilkaset świadectw do podpisania

0
Obraz Free Photos z Pixabay

W piątek, 23 czerwca, w placówkach oświatowych odbędą się uroczyste akademie na zakończenie roku, zostaną wręczone świadectwa i rozpoczną się wakacje. Jednak nie był to łatwy rok, po pandemii, szkoły musiały się zmierzyć z nowym wyzwaniem – wojną w Ukrainie. „Ponieważ mieliśmy już wcześniej uczniów z Ukrainy, przeżywaliśmy to bardziej” powiedział Krystian Szatka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach w porannej „Rozmowie Dnia” Radia IMPERIUM. Do placówki uczęszcza 700 uczniów.

– W swojej szkole od kilku lat realizujemy wymianę uczniowską ze szkołą z Kijowa. Były czasy, że co dziesiąty nasz uczeń pochodził z Ukrainy – powiedział Krystian Szatka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach – Obecnie mamy 58 uczniów z Ukrainy, w tym ośmioro uchodźców, którzy dołączyli do nas po 24 lutym. 28 uczniów z ukraińskim paszportem przystąpiło w tym roku do egzaminu maturalnego, to dla nas sukces.

Przyszły rok też nie będzie łatwy jak powiedział poranny gość Radia IMPERIUM „musimy mieć na uwadze zdrowie psychiczne uczniów, które ucierpiało podczas nauczania zdalnego i izolacji. To tylko jedno z wyzwań – kolejne ważne to braki kadrowe” – dodał dyrektor Szatka, który kieruje CKZiU nr 1 w Gliwicach od prawie 20 lat.

Podczas wywiadu dyrektor Szatka zdradził, że przez wakacyjne miesiące Bar Sałatkowy „Króla Stasia” przy ulicy Dolnych Wałów przejdzie metamorfozę. Gości zaprosi od września i będzie serwować między innymi „Gliwusia”, czyli przysmak, który wymyślili uczniowie i nauczyciele CKZiU. Słodka wizytówka szkoły, która swoim kształtem nawiązuje do Radiostacji, w przyszłości ma być także dostępna w innych gliwickich piekarniach lub restauracjach.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Prezydent Gliwic otrzymał od mieszkańców Sikornika bombonierę – zamiast czekoladek znalazły się w niej kamienie, liście i… figurki ptaków

0
fot. Jolanta Zygmunt-Więzik

Kilkadziesiąt osób wzięło udział we wtorkowym (21 czerwca 2022) spotkaniu na osiedlu Sikornik z Prezydentem Gliwic, Adamem Neumannem. Cykl spotkań z mieszkańcami gliwickich dzielnic trwa od maja, teraz przyszedł czas na Sikornik – jedno z większych osiedli. Spotkanie przeciągnęło się o dwie godziny. Wśród uczestników znalazła się mieszkanka tej dzielnicy Jolanta Zygmunt-Więzik:
– Za każdym razem, kiedy poruszaliśmy trudniejsze tematy Pan Prezydent jak mantrę powtarzał takie bardzo charakterystyczne zdanie, że zarządzanie miastem to sztuka kompromisu i wyboru.

Przy wejściu do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach, w którym odbyło się spotkanie ktoś zostawił bombonierkę a na niej napis „Z podziękowaniami dla Adama Neumanna za zbiornik retencyjny”.

– Nie wiemy, kto zostawił tę bombonierkę, zauważyliśmy ją wychodząc ze spotkania, ale to tylko świadczy o tym, jak bardzo mieszkańcy przeżywają ten problem Wilczych Dołów, to, że bezpowrotnie straciliśmy ten teren. Nie znamy nadawcy tej przesyłki, ale wiemy, jakie pobudki nim kierowały takie, jak w większości nas relacjonowała na antenie Radia IMPERIUM Jolanta Zygmunt-Więzik.

Na spotkaniu poza Wilczymi Dołami poruszano także tematy okołomiejskie takie jak budowę szpitala miejskiego czy chaos reklamowy.

Przed nami spotkania jeszcze we wtorek 28 czerwca w dwóch dzielnicach: o godz. 16.30 – w Czechowicach, o 18.30 – w Szobiszowicach.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

„Joga naprawdę jest dla każdego” – Katarzyna Szota-Eksner, nauczycielka jogi, joginka z 20-letnim stażem

0

W Międzynarodowym Dniu Jogi do rozmowy o jodze zaprosiliśmy Katarzynę Szotę-Eksner:

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

To była najbardziej szalona wyprawa rowerowa w dziejach Gliwic! Zobacz powitanie śmiałków! [VIDEO]

0

Grupa uczniów ze Szkoły nr 21 w Sośnicy razem ze swoją nauczycielką – Anią Guzek, wsparta przecz czworo rodziców w ciągu siedmiu dni przejechała trasę z Gliwic na Hel pokonując na rowerach 740 km. W poniedziałek rano z półgodzinnym poślizgiem – bohaterowie tej wyprawy wrócili już pociągiem do Gliwic, gdzie znów wsiedli na rowery, by w imponującym stylu finiszować na szkolnym boisku, gdzie czekała na nich prawie cała szkoła. Potem już wspólnie na sali gimnastycznej dzielono się wrażeniami z wyprawy, a jej uczestnicy uhonorowani zostali pamiątkowymi medalami i pucharami.

A zbiórka trwa jeszcze 3 dni, kto chce może sprawić młodzieży i podopiecznym hospicjum radość. Na razie zebrano 40% docelowej kwoty.

Oglądaj program 100% Gliwic w Telewizji IMPERIUM we wtorek, 21 czerwca, o godz. 16:00, 17:00 i 19:00.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Wiemy, kiedy ruszy pierwszy w Gliwicach wodny plac zabaw…

0

W Parku Chopina, przy Domku Ogrodnika, powstaje wodny plac zabaw dla dzieci – alternatywa dla fontann, w których kąpać się nie można. Jak zapewnia jednostka zlecająca zadanie, czyli Miejski Zarząd Usług Komunalnych, nowa atrakcja zostanie oddana do użytku, niebawem, jeszcze w te wakacje. Wykonawca prac ma czas na budowę pierwszego w mieście wodnego placu wodnego do końca miesiąca, w późniejszym terminie zaplanowano odbiory. Realny termin to pierwsza połowa lipca.

A co znajdzie się tuż koło zielonej wizytówki Gliwic – palmiarni? Wodotryski o różnych kształtach, m.in: tryskający wodą tunel z kręgów, stokrotka, palmy, liść, drzewko, wiaderka czy parasol. Plac ma być ogrodzony murkiem z betonu wodoodpornego, na którym zostaną zamontowane siedziska.

Wejście do parku poprowadzi przez wyłożone płytami antypoślizgowymi brodziki, przystosowane do potrzeb osób na wózkach oraz niewidomych. Tu znajdą się też zewnętrzne prysznice. Park zostanie również wyposażony w przebieralnie, leżaki obrotowe i parkingi dla rowerów. Nowa atrakcja to koszt ponad 2,5 mln złotych.

Przy okazji, warto spieszyć się ze zwiedzaniem palmiarni, ponieważ ta z powodu remontu zostanie zamknięta nie na dwa-trzy tygodnie, jak to miało miejsce tradycyjnie w każde wakacje, ale na dwa miesiące i to już od przyszłego poniedziałku, 27 czerwca.

Palmiarnia w Gliwicach od 27 czerwca będzie nieczynna z powodu modernizacji jednego z pawilonów.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.